BK/1A5018-07
BK/1A5018-07
BK/1A5018-07
DigiKey Part Number
283-3754-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/1A5018-07
Description
FUSE CLIP CARTRIDGE 500V 15A PCB
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Clip 15 A 500V 1 Circuit Cartridge Through Hole
Category
Fuse Type
Cartridge
Mfr
Fuseholder Type
Clip
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Voltage
Part Status
Active
Orientation
Horizontal
Mounting Type
Termination Style
PC Pin
Fuse Size
0.197" Dia (5mm)
Contact Material
Spring Bronze
Current Rating (Amps)
15 A
Contact Finish
Silver
For Use With/Related Products
5mm Dia Fuses