5-0SMDJ36CAH
DigiKey Part Number
283-5-0SMDJ36CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-5-0SMDJ36CAHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-5-0SMDJ36CAHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5-0SMDJ36CAH
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 86A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
86A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V