FWP-20A14FI
DigiKey Part Number
FWP-20A14FI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FWP-20A14FI
Description
FUSE CARTRIDGE 20A 700VAC/600VDC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20A 700 VAC 600 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
600 VDC
Manufacturer
Eaton - Bussmann Electrical Division
Applications
Electrical, Industrial
Series
Features
Indicating
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, CSA, UR
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 50kA DC
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Current Rating (Amps)
20A
Melting I²t
26.0
Voltage Rating - AC
700 VAC