Image for 25NHG000BI-400 is not available
25NHG000BI-400
DigiKey Part Number
25NHG000BI-400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25NHG000BI-400
Description
FUSE SQUARE 25A 400VAC RECT
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25A 400 VAC Fuse Square Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
400 VAC
Manufacturer
Eaton - Bussmann Electrical Division
Class
NH
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, VDE
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
120kA
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
Rectangular, Blade
Fuse Type
Square
Size / Dimension
2.126" L x 0.827" W x 1.693" H (54.00mm x 21.00mm x 43.00mm)
Current Rating (Amps)
25A