3120-N321-P7T1-W16DT4-10A
DigiKey Part Number
302-3120-N321-P7T1-W16DT4-10A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3120-N321-P7T1-W16DT4-10A
Description
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 10A 250 V AC 50 V DC Rocker Panel Mount
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Manufacturer
E-T-A
Voltage Rating - DC
50 V
Series
Actuator Type
Rocker
Packaging
Box
Number of Poles
2
Part Status
Active
Illumination
Blue
Mounting Type
Panel Mount
Illumination Voltage (Nominal)
230V
Breaker Type
Thermal
Approval Agency
CSA C22.2 No 235, GB 17701, IEC 60934, UL1077
Current Rating (Amps)
10A