RP8100B2M1CEBLKBLKWHT
RP8100B2M1CEBLKBLKWHT
Additional Requirements for Selecting a Switch
RP8100B2M1CEBLKBLKWHT
DigiKey Part Number
EG4575-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP8100B2M1CEBLKBLKWHT
Description
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
EDA/CAD Models
RP8100B2M1CEBLKBLKWHT Models
Bulk
Illumination Type, Color
LED, White
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
3.5 VDC
Type
Standard, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.60mm Dia
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC
125 V
Base Product Number
Voltage Rating - DC
50 V