Image for DUNBAR-1675-1/16IN-CLEAR-4FT is not available
DUNBAR-1675-1/16IN-CLEAR-4FT
DigiKey Part Number
4836-DUNBAR-1675-1/16IN-CLEAR-4FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DUNBAR-1675-1/16IN-CLEAR-4FT
Description
HEAT SHRINK TUBING, SEMI RIGID K
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Clear 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.008" (0.20mm)
Packaging
Bag
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
120°C
Length
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)