DIW065SIC049
DigiKey Part Number
4878-DIW065SIC049-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIW065SIC049
Description
SICFET N-CH 650V 60A TO-247-3
Detailed Description
N-Channel 650 V 60A (Tc) 550W (Tc) Through Hole TO-247
EDA/CAD Models
DIW065SIC049 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 10mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
128 nC @ 20 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+18V, -5V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2612 pF @ 600 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
550W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
49mOhm @ 30A, 18V