BZX84B30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Good-Ark Semiconductor
In Stock: 3 295
Datasheet
Parametric Equivalent
Panjit International Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Panjit International Inc.
Diodes Incorporated
Zener Diode 30 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
BZX84B30
DigiKey Part Number
4878-BZX84B30TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B30
Description
DIODE ZENER 30V 300MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84B30 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 21 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
300 mW