SMAJ15A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 31 152
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 11 487
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Similar
STMicroelectronics
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
Microchip Technology
24.4V Clamp 16.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ15A-13
DigiKey Part Number
SMAJ15ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ15A-13
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ15A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V