DESD12V0S1BLQ-7B
DigiKey Part Number
31-DESD12V0S1BLQ-7BTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DESD12V0S1BLQ-7BCT-ND - Cut Tape (CT)
31-DESD12V0S1BLQ-7BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DESD12V0S1BLQ-7B
Description
TVS DIODE 12VWM 33.5V X1DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33.5V Clamp 8.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount X1-DFN1006-2
Category
Power - Peak Pulse
300W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
20pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
15V
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
33.5V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.5A (8/20µs)