BZX84C2V4-7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 31 843
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
onsemi
In Stock: 769
Zener Diode 2.4 V 300 mW ±8% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C2V4-7
DigiKey Part Number
BZX84C2V4DITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C2V4DICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C2V4-7
Description
DIODE ZENER 2.4V 300MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±8%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms