AZ1117H-1.5TRE1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AZ1117H-1.5TRE1 |
Description | IC REG LINEAR 1.5V 1A SOT-223-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AZ1117H-1.5TRE1 Models |
Category | Voltage Dropout (Max) 1.25V @ 1A |
Mfr | Current - Output |
Series | Current - Quiescent (Iq) 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 75dB (120Hz) |
Part Status Active | Protection Features Thermal Shutdown |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-261-4, TO-261AA |
Voltage - Input (Max) 15V | Supplier Device Package SOT-223-3 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V | Base Product Number |