AZ1117H-1.5TRE1
DigiKey Part Number
31-AZ1117H-1.5TRE1TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AZ1117H-1.5TRE1CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AZ1117H-1.5TRE1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ1117H-1.5TRE1
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3
EDA/CAD Models
AZ1117H-1.5TRE1 Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.25V @ 1A
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Protection Features
Thermal Shutdown
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V