XB24CAPIT-001
DigiKey Part Number
602-1892-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB24CAPIT-001
Description
RF TXRX MOD 802.15.4 TRC ANT TH
Customer Reference
Detailed Description
802.15.4 Transceiver Module 2.4GHz Integrated, Trace Through Hole
Category
Serial Interfaces
SPI, UART
Mfr
Antenna Type
Integrated, Trace
Series
Utilized IC / Part
EM357
Packaging
Tray
Voltage - Supply
2.1V ~ 3.6V
Part Status
Not For New Designs
Current - Receiving
31mA
DigiKey Programmable
Verified
Current - Transmitting
45mA
RF Family/Standard
Mounting Type
Through Hole
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C