MDS-100APS24 BA
DigiKey Part Number
1145-1012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS-100APS24 BA
Description
AC/DC CONVERTER 24V 80W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
MDS-100APS24 BA Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
88%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Features
Universal Input
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.22" H (127.0mm x 76.2mm x 31.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, CQC, EN, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
50581; 55011; 55032; 60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
4.2 A