MDS-040APS15 BA
DigiKey Part Number
1145-MDS-040APS15BA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS-040APS15 BA
Description
AC/DC CONVERTER 15V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDS-040APS15 BA Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
84%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Active
Features
Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 0.90" H (76.2mm x 50.8mm x 22.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EN, UL
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
50581; 55011; 55032; 60601-1; 60950-1
Current - Output 1
2.7 A