SDS680R-472M
DigiKey Part Number
DN7542TR-ND - Tape & Reel (TR)
DN7542CT-ND - Cut Tape (CT)
DN7542DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDS680R-472M
Description
FIXED IND 4.7UH 1.4A 60 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.4 A 60mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDS680R-472M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
105MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.115" (2.92mm)