EMI0603R-600 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 557 349
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 14 415
Datasheet
600 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 200mA 450mOhm
EMI0603R-600
DigiKey Part Number
EMI0603R-600-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMI0603R-600
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EMI0603R-600 Models
Category
Current Rating (Max)
200mA
Manufacturer
Delevan
DC Resistance (DCR) (Max)
450mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)