2EDGK-5.08-03P-14-1000L(H) | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2388-2EDGK-5.08-03P-14-1000L(H)-ND |
Manufacturer | Degson |
Manufacturer Product Number | 2EDGK-5.08-03P-14-1000L(H) |
Description | TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - UL 300 V |
Manufacturer Degson | Wire Gauge or Range - AWG 12-28 AWG |
Packaging Bulk | Wire Gauge or Range - mm² 1-2.5mm² |
Part Status Active | Color Green |
Type Plug, Female Sockets | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Number of Positions 3 | Contact Mating Finish Tin |
Positions Per Level 3 | Features Retention Latches (Non-Wire Side) |
Number of Levels 1 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.200" (5.08mm) | Screw Size M3 |
Plug Wire Entry 180° | Torque - Screw 0.6 Nm (5.3 Lb-In) |
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp | Wire Strip Length 7-8mm |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Contact Material Copper Alloy |
Current - IEC 20A | Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
Voltage - IEC 320 V | Insulation Height 0.591" (15.00mm) |
Current - UL 15 A |