AMESP320-12S277NZ-P
DigiKey Part Number
5245-AMESP320-12S277NZ-P-ND
Manufacturer Product Number
AMESP320-12S277NZ-P
Description
AC/DC CONVERTER 10 - 13.2V 320W
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 10 ~ 13.2V 90 ~ 305 VAC, 127 ~ 430 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 305 VAC, 127 ~ 430 VDC
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
10 ~ 13.2V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
26.7 A