AMES35-12SNZ
DigiKey Part Number
5245-AMES35-12SNZ-ND
Manufacturer Product Number
AMES35-12SNZ
Description
AC/DC CONVERTER 12V 36W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
87%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC
Size / Dimension
3.90" L x 3.23" W x 1.18" H (99.1mm x 82.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
cURus
Current - Output 1
3 A