AMES35-12SNZ-P
DigiKey Part Number
5245-AMES35-12SNZ-P-ND
Manufacturer Product Number
AMES35-12SNZ-P
Description
AC/DC CONVERTER 12V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
86%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
3.90" L x 3.23" W x 1.18" H (99.0mm x 82.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 61558-1; 62368-1
Current - Output 1
3 A