AMEOFL10-5S277HALPZ
DigiKey Part Number
5245-AMEOFL10-5S277HALPZ-ND
Manufacturer Product Number
AMEOFL10-5S277HALPZ
Description
AC/DC CONVERTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
0 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 5V 2A 85 ~ 305 VAC Input
Category
Features
OCP, OVP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Efficiency
78%
Packaging
Tray
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
6-SIP Module
Type
Open Frame
Size / Dimension
1.26" L x 0.79" W x 0.59" H (32.0mm x 20.0mm x 15.0mm)
Approval Agency
CE
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
5V
Line Regulation
±1.5%
Current - Output (Max)
2A
Load Regulation
±3%
Power (Watts)
10 W