AMA36DR4-120250Y
DigiKey Part Number
5245-AMA36DR4-120250Y-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMA36DR4-120250Y
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 30 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
aimtec
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
60.2" (1.50m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
3.94" L x 1.97" W x 1.33" H (100.0mm x 50.0mm x 33.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, FCC, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
2.5A
Weight
0.595 lb (270.00 g)
Power (Watts)
30 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)