AMA150DWI-240062GY
DigiKey Part Number
2721-AMA150DWI-240062GY-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMA150DWI-240062GY
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 150W
Customer Reference
Detailed Description
24V 150 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
150 W
Manufacturer
aimtec
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
93%
Packaging
Case
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Part Status
Active
Output Connector
Stripped, Tinned Wire Leads
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cUL, UL
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
6.25A