218-10LPSTRF
DigiKey Part Number
218-10LPSTRF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
218-10LPSTRF
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
218-10LPSTRF Models
Category
Contact Material
Beryllium Copper
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.104" (2.65mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Circuit
SPST
Pitch
0.050" (1.27mm), Half
Number of Positions
10
Washable
Yes
Current Rating (Amps)
25mA
Features
Epoxy Sealed Terminals, Tape Seal
Voltage Rating
24VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Actuator Type
Slide (Standard)
Length
0.546" (13.87mm)