CRBSCS-01-250.000
DigiKey Part Number
744-1658-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRBSCS-01-250.000
Description
XTAL OSC RF CLK SRC 250.0000MHZ
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 MHz RF Clock Source Sine Wave Oscillator 5.5V Module Adapter, SMA F (3)
Category
Output
Sine Wave
Mfr
Voltage - Supply
5.5V
Series
Frequency Stability
±150ppm
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
50mA
Base Resonator
Package / Case
Module Adapter, SMA F (3)
Type
Size / Dimension
1.250" L x 1.250" W (31.75mm x 31.75mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.590" (14.99mm)