XD16AWT-P2-0000-00000UC7E
DigiKey Part Number
90-XD16AWT-P2-0000-00000UC7ETR-ND - Tape & Reel (TR)
90-XD16AWT-P2-0000-00000UC7ECT-ND - Cut Tape (CT)
90-XD16AWT-P2-0000-00000UC7EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XD16AWT-P2-0000-00000UC7E
Description
LED XLAMP WARM WHT 3000K 0606
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting XLamp® XD16 White, Warm 3000K 2.73V 350mA 120° 0606 (1616 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
90
Mfr
Current - Max
2A
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0606 (1616 Metric)
Color
Supplier Device Package
0606
CCT (K)
3000K
Size / Dimension
0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Flux @ 85°C, Current - Test
104lm (100lm ~ 107lm)
Height - Seated (Max)
0.033" (0.83mm)
Current - Test
350mA
Thermal Resistance of Package
1.8°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.73V