XPERED-L1-R250-00701
DigiKey Part Number
XPERED-L1-R250-00701TR-ND - Tape & Reel (TR)
XPERED-L1-R250-00701CT-ND - Cut Tape (CT)
XPERED-L1-R250-00701DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XPERED-L1-R250-00701
Description
LED XLAMP XPE RED 625NM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color XLamp® XP-E Red 625nm (620nm ~ 630nm) 1414 (3535 Metric)
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
71lm (67lm ~ 74lm)
Mfr
Temperature - Test
25°C
Series
Viewing Angle
130°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1414 (3535 Metric)
Color
Supplier Device Package
SMD
Wavelength
625nm (620nm ~ 630nm)
Size / Dimension
0.136" L x 0.136" W (3.45mm x 3.45mm)
Current - Test
350mA
Height - Seated (Max)
0.084" (2.13mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Thermal Resistance of Package
8°C/W
Lumens/Watt @ Current - Test
97 lm/W
Base Product Number
Current - Max
700mA