XHP70B-00-0000-0D0UK435H
DigiKey Part Number
XHP70B-00-0000-0D0UK435H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XHP70B-00-0000-0D0UK435H
Description
LED XLAMP WARM WHT 3500K 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting XLamp® XHP70.2 White, Warm 3500K 2-Step MacAdam Ellipse 6V, 12V 2.1A, 1.05A 125° 2828 (7070 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XHP70B-00-0000-0D0UK435H Models
Category
CRI (Color Rendering Index)
90
Mfr
Current - Max
4.8A, 2.4A
Series
Viewing Angle
125°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2828 (7070 Metric)
Color
Supplier Device Package
2-SMD
CCT (K)
3500K 2-Step MacAdam Ellipse
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Flux @ 85°C, Current - Test
1335lm (1290lm ~ 1380lm)
Height - Seated (Max)
0.171" (4.35mm)
Current - Test
2.1A, 1.05A
Thermal Resistance of Package
0.9°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
6V, 12V