CXA3590-0000-000RT0BD30G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cree LED
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cree LED
In Stock: 0
Datasheet
Image for CXA3590-0000-000RT0BD30G is not available
CXA3590-0000-000RT0BD30G
DigiKey Part Number
CXA3590-0000-000RT0BD30G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXA3590-0000-000RT0BD30G
Description
LED COB XLAMP WARM WHT SQ 3000K
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA3590 White, Warm Square
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
72V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
122 lm/W
Packaging
Tray
Current - Max
1.8A
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
80
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
115°
Color
White, Warm
Size / Dimension
34.85mm L x 34.85mm W
CCT (K)
3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.70mm
Configuration
Square
Light Emitting Surface (LES)
30.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
10500lm (10000lm ~ 11000lm)
Lens Type
Flat
Current - Test
1.2A