CXA1304-0000-000N00C250H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cree LED
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cree LED
In Stock: 0
Datasheet
LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA1304 White, Cool Square
CXA1304
CXA1304-0000-000N00C250H
DigiKey Part Number
CXA1304-0000-000N00C250H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXA1304-0000-000N00C250H
Description
LED COB XLAMP COOL WHT SQU 5000K
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
37V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
124 lm/W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Max
250mA
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
70
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
115°
Color
White, Cool
Size / Dimension
13.35mm L x 13.35mm W
CCT (K)
5000K 2-Step MacAdam Ellipse
Height
1.70mm
Configuration
Square
Light Emitting Surface (LES)
6.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
458lm (440lm ~ 475lm)
Lens Type
Flat
Current - Test
100mA