Image for C566D-BFF-CU34Q3S2 is not available
C566D-BFF-CU34Q3S2
DigiKey Part Number
90-C566D-BFF-CU34Q3S2CT-ND - Cut Tape (CT)
90-C566D-BFF-CU34Q3S2TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C566D-BFF-CU34Q3S2
Description
LED BLUE DIFFUSED 5MM OVAL T/H
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue 470nm LED Indication - Discrete 3.4V Radial
Category
Lens Size
5.20mm x 4.60mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.4V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Viewing Angle
70° x 30°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Package / Case
Radial
Lens Color
Blue
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Height (Max)
11.90mm