SUCS10243R3C-C
DigiKey Part Number
SUCS10243R3C-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUCS10243R3C-C
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 8.6W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 1 Output 3.3V 2.6A 18V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
2.6A
Mfr
Power (Watts)
8.6 W
Series
Voltage - Isolation
500 V
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module, Conformal Coated
Efficiency
82%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.58" L x 0.85" W x 0.28" H (40.2mm x 21.5mm x 7.0mm)