PLA600F-15-C
DigiKey Part Number
PLA600F-15-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLA600F-15-C
Description
AC/DC CONVERTER 15V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PLA600F-15-C Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
84%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Enclosed
Size / Dimension
8.46" L x 4.72" W x 2.40" H (214.9mm x 119.9mm x 61.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
15V
Base Product Number
Current - Output 1
40 A