Image for PDA150F-12 is not available
PDA150F-12
DigiKey Part Number
1776-PDA150F-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDA150F-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
89%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.61" L x 3.66" W x 1.46" H (167.9mm x 93.0mm x 37.1mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, UKCA
Current - Output 1
13 A