MGW1R52415
DigiKey Part Number
1776-1024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGW1R52415
Description
DC DC CONVERTER +/-15V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 50mA, 50mA 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MGW1R52415 Models
Category
Voltage - Output 2
-15V
Mfr
Current - Output (Max)
50mA, 50mA
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
OCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
2
Efficiency
80%
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
5-SIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.67" L x 0.33" W x 0.47" H (17.0mm x 8.5mm x 12.0mm)