MGFS1R5243R3
DigiKey Part Number
1776-1960-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGFS1R5243R3
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1.3W
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 400mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MGFS1R5243R3 Models
Category
Power (Watts)
1.3 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
77%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
4-SIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.67" L x 0.33" W x 0.47" H (17.0mm x 8.5mm x 12.0mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
400mA