Image for LHP300F-48-Y is not available
LHP300F-48-Y
DigiKey Part Number
1776-LHP300F-48-Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LHP300F-48-Y
Description
AC/DC CONVERTER 48V 302W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
94%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.09" L x 3.31" W x 1.46" H (180.1mm x 84.1mm x 37.1mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO
Current - Output 1
6.3 A