LHA50F-12
DigiKey Part Number
1776-LHA50F-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LHA50F-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 52W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
90.5%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.41" L x 1.97" W x 0.93" H (112.0mm x 50.0mm x 23.6mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
Current - Output 1
4.3 A