LEA150F-48-SNY
DigiKey Part Number
1776-3139-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LEA150F-48-SNY
Description
AC/DC CONVERTER 48V 150W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
87%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.74" L x 2.95" W x 1.46" H (222.0mm x 75.0mm x 37.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Current - Output 1
3.2 A