Image for GMA300F-48-C is not available
GMA300F-48-C
DigiKey Part Number
1776-GMA300F-48-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMA300F-48-C
Description
AC/DC CONVERTER 48V 302W
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
GMA300F-48-C Models
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
93%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.44" H (101.6mm x 50.8mm x 36.6mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO
Current - Output 1
6.3 A