CXLA150F-12-A2
DigiKey Part Number
1776-CXLA150F-12-A2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXLA150F-12-A2
Description
MEDICAL&ITE EXTERNAL ADAPTER,150
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 150 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
150 W
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
39" (1.00m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.11" L x 2.96" W x 1.12" H (155.3mm x 75.3mm x 28.5mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CCC, CE, cUL, EAC, FCC, KC, PSE, TUV, UKCA, UL
Current - Output (Max)
12.5A