Image for AEA800F-36-J is not available
AEA800F-36-J
DigiKey Part Number
1776-AEA800F-36-J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEA800F-36-J
Description
AC/DC CONVERTER 36V 612W
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
95.5%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.00" L x 5.00" W x 2.26" H (203.2mm x 127.0mm x 57.4mm)
Voltage - Output 1
36V
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, TUV, UKCA
Current - Output 1
22.7 A