D38999/26WG11SN
DigiKey Part Number
2899-D38999/26WG11SNCO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D38999/26WG11SN
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Color
Olive Drab
Packaging
Box
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Coupling Nut
Number of Positions
11
Shielding
Shell Size - Insert
21-11
Current Rating (Amps)
23A
Shell Size, MIL
G
Voltage Rating
500VAC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C