EDC155Z5R5V
DigiKey Part Number
338-EDC155Z5R5V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDC155Z5R5V
Description
1.5F, 5.5V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Axial, Can - Vertical 30Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Package / Case
Axial, Can - Vertical
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
0.748" Dia (19.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
30Ohm @ 1kHz