476KXM063M
DigiKey Part Number
476KXM063M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
476KXM063M
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3.5274Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Category
Ripple Current @ Low Frequency
192 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
480 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
810 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5274Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C