SB3100E-G
DigiKey Part Number
641-1418-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1418-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SB3100E-G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO201AD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 3A Through Hole DO-201AD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SB3100E-G Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Vr, F
250pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
DO-201AD
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 3 A