CDBB5100-HF
DigiKey Part Number
641-1835-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1835-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1835-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBB5100-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 5A Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDBB5100-HF Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
300pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
DO-214AA (SMB)
Current - Average Rectified (Io)
5A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 5 A